Kondenzátory
Tato součástka se používá především k akumulaci elektrické energie a ochraně obvodu před napěťovými špičkami. Základní kondenzátory jsou vyrobeny ze dvou paralelních desek oddělených izolačním materiálem nazývaný dielektrikum. Kondenzátory uchovávají elektrický náboj, vedou střídavý proud (AC) a blokují napětí stejnosměrného proudu (DC). Obyčejný kondenzátor je základní, polarizovaný kondenzátor má polarizované vývody a variabilní kondenzátor má nastavitelnou kapacitu. Jednotkou kapacity je Farad (F).
Oscilátory a krystalové oscilátory
Tyto součástky se používají pro časování a řízení frekvencí. Oscilátor vytváří periodické, oscilující signály nebo signál střídavého proudu (AC) ve tvaru vlny, zatímco je napájen stejnosměrným proudem (DC). Najdeme je ve všem, co vyžaduje práci s vlnovým průběhem signálu (mobily, rádia, televize, radary, vysílače, …). Krystalový oscilátor je trochu specifičtější, má krystal, obvykle vyrobený z křemene, který vytváří frekvence. Jsou vysoce přesné, najdeme je v již zmíněných zařízeních, ale i v integrovaných obvodech.
EMI / RFI Komponenty (elektromagnetické rušení/ rádiofrekvenční rušení)
Elektromagnetické vlny mohou mít negativní vliv na elektronická zařízení, takže účelem těchto komponentů je odvrátit negativní účinky způsobené elektromagnetickými vlnami. Fungují v podstatě jako filtry.
Induktory (cívky, tlumivky)
Součástka o dvou vývodech, která ukládá energii v magnetickém poli při protékání proudu. Může být použit jako zásobník energie, filtr nebo i v časovacích systémech. Je vyroben z navinutého drátu kolem elektromagnetické cívky. Jednotkou indukčnosti je Henry (H).
Rezistory
Tyto dvou vývodové součástky můžeme vidět v každém zařízení, snižuje proud, který pak ovlivňuje i napětí. Vztah mezi odporem, proudem a napětím se nazývá „Ohmův zákon“. Existují i typy rezistorů, které mají nastavitelný odpor, nazývají se potenciometry a trimry. Jednotkou odporu je Ohm (Ω).
Transformátory
Účelem této součástky je přenášet elektrickou energii z jednoho okruhu do druhého nebo více. Je vyroben z magnetického jádra a dvou cívek, každý drát je navinut na opačné straně jádra, nazývají se primární a sekundární vinutí. Proud v jedné cívce transformátoru vytváří magnetický tok, který naopak indukuje elektromotorickou sílu přes druhou cívku navinutou kolem stejného jádra. Transformátory jsou schopny zvýšit nebo snížit úrovně napětí a proudu bez změny frekvence.